Akbank Caz Festivali Başladı
Türkiye'nin en uzun soluklu festivallerinden olan ve bu yıl 20'nci yaşını kutlayan Akbank Caz Festivali, sürprizlerle dolu.
Caz tutkunlarının her yıl heyecanla beklediği Akbank 20. Caz Festivali, 23 Eylül-12 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
20'inci yıl için özel olarak hazırlanan '20. Yılında Akbank Caz Festivali Kitabı', Festival ve Türkiye Caz tarihi hakkında önemli bilgiler içeriyor. "Akbank Caz Retrospektif: 20. Yıl Belgeseli" ise izleyenleri Festival'in 20 yıllık geçmişten bugüne keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. "Akbank Jazz Festival's 20 Years-Akbank Caz Festivali'nin 20 Yılı (1991-2010)" isimli 13 parçadan oluşan compilation albümle hem festivalin 20 yıllık bir izdüşümünü, hem de farklı tarzlara kucak açan geniş müzikal yelpazesinin bir yansımasını görmek mümkün.
Bu yılın öne çıkan isimleri ise; Count Basie Orchestra, Sun Ra Arkestra, John Surman ve Diane Schuur
20.Yıla Özel Projeler
Etkinliğin Anadolu ayağında ise funk, rock, pop ve Avrupa klasik müziğini caz müziğiyle harmanladıkları geniş repertuvarlarıyla Selen Gülün Trio Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Ankara Hacettepe Üniversitesi, İzmir Ege Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi'nde 04-08 Ekim tarihleri arasında performanslarını sergileyecek.
20 yıl boyunca 463 konser organize eden , 402 grup ve 1405 sanatçıyı ağırlayan Akbank Caz Festivali'nin bu yılki mekanları; Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Aya İrini Müzesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Akbank Sanat, Babylon, The Seed, Salon, Nardis, Pera Müzesi, Ghetto ve Türkiye'nin bir çok üniversitesi olacak.
Festival'in "20. Yıla Özel Projeler"i arasında ise Omar Sosa, Okay Temiz 3+1 ve Barbarlar featuring Craig Harris dikkat çekiyor.

..:: Geri ::..