Kenan'ı Şampiyonluktan Etti
Pistlerdeki gururumuz, şampiyonluk yolundaki en büyük rakibinin neden olduğu kazaya rağmen İtalya yarışını ikinci sırada bitirdi ve genel klasman liderliğini sürdürdü. Sofuoğlu, 3 Ekim’deki yarışı ilk 6’da bitirirse mutlu sona ulaşacak.
 
Pistelerdeki gururumuz Kenan Sofuoğlu, Dünya Supersport Şampiyonası’nın dün İtalya'da koşulan 12. yarışının son turunda kaza yapmasına rağmen ikinci oldu ve genel klasman liderliğini sürdürdü. Sofuoğlu, 3 Ekim’de Fransa'da yapılacak yarışı ilk 6 içinde bitirdiği taktirde ikinci kez dünya şampiyonluğuna ulaşacak. Imola pistindeki yarışı izleyen Spor Toto Teşkilat Müdürü Bekir Yunus Uçar, şampiyonluk için Sofuoğlu ile yarışan ve genel klasmanda ikinci sırada yer alan İrlandalı Eugene Laverty’nin, sporcumuza kasten çarpıp kaza yaptırdığını ifade etti. Uçar, yarış ile ilgili olarak şu bilgiyi verdi: “Laverty’nin, şampiyonluk şansını artırması için bu yarışı Kenan’ın önünde bitirmesi gerekiyordu. Yarış boyunca ikisi birbirlerini onlarca kez geçti. Son turda finiş çizgisine 50 metre kala Laverty, centilmenlik dışı bir harekette bulunarak Kenan’ın kapattığı son virajda motorunu sporcumuzun üzerine sürdü. Kurallara göre Kenan viraja girdiğinde, fiziken bir başka yarışçının onun olduğu noktada olmaması gerekiyor. Ancak Laverty, arkadan çarparak Kenan’ı düşürdü. Oysa onun gaz kesip Kenan’ın arkasında kalması gerekiyordu. Laverty, yarışı kazanabilecek durumda olan Kenan’ı hazmedemediği için düşürdü. Sonuçta ikisi de yere yuvarlandı ve arkadan gelen İtalyan Michelle Pirro birinci oldu.”
Büyük tepki var
Yarıştan sonra Kenan Sofuoğlu ile görüştüğünü ve sağlık durumunun gayet iyi olduğunu belirten Uçar, “Kenan, kendisine yapılan bu centilmenlik dışı olayı büyük olgunlukla karşılayıp bunun bir kaza olduğunu söyledi. Ancak takım içindeki diğer arkadaşları ve teknik elemanlar Laverty’nin bu kasti hareketine büyük tepki gösterdiler” dedi.
 
 

..:: Geri ::..